Ara +90 252 617 00 16 Ara +90 252 617 00 16
Yukarı Rezervasyon Rezervasyon Talep Gönder
4-11 yaş aralığı

Yamaç Paraşütü

Fethiye Yamaç Paraşütü

Fethiye'de yapılan en heyecanlı etkinlik şüphesiz yamaç paraşütüdür. Görkemli Babadağ'dan eğitimli paraşütçüler eşliğinde yapılan atlayışlar adrenalin sevenler için mutlaka yaşanması gereken bir keyif sunar. Babadağ'ın yaklaşık olarak 2000 metre yüksekliği vardır ve bir yamacında Ölüdeniz uzanır. Atlayış noktasına giden bir yol bulunup atlama noktası oldukça düz bir alandır.
           
Babadağ'da Yamaç Paraşütü
           
Türkiye'de yamaç paraşütü denince akla ilk gelen yer Babadağ'dır. Dağın yükseliş eğimi, rüzgar akımları, aşağıda bulunan Ölüdeniz manzarası ile yamaç paraşütü için dünya çapında da adından söz ettirir. Her yıl Fethiye yamaç paraşütü etkinliğine daha çok yerli ve yabancı turist katılmaktadır. Öyle ki dünyanın en uzak ülkelerinden bile sırf bu amaçla Ölüdeniz' e gelen turistler vardır. 
           
Babadağ paraşütle atlama noktasından her gün yüzlerce atlayış gerçekleşir. Bunun için dört ayrı atlama noktası vardır. Turistlerin dışında profesyonel paraşütçüler de Babadağ yamaç paraşütü etkinliklerine katılır.
           
Fethiye'de Yamaç Paraşütü Güvenli Mi?
           
Fethiye'de paraşüt etkinlikleri oldukça uzun zamandan beri yapılmaktadır. Bu spor dalında tüm dünyada ender kazalar olduğu gibi Türkiye'de de bazı istenmeyen durumlar yaşanmıştır. Fakat bunların sayısı çok azdır. Aslen Babadağ yamaç paraşütü birçok adrenalin sporundan daha güvenlidir.
           
Paraşütçüler uzun bir eğitim programı sonucunda sertifika alırlar. Sonra kendi başlarına birçok atlayış gerçekleştirirler. Firmalar paraşütçü seçerken titiz davranırlar. Çünkü birçok firma vardır ve rekabet oldukça fazladır. 
           
Uçuşlar için uygun hava koşullarının olup olmadığı her zaman kontrol edilir. Uçuş eğitmenleri uygun bulmadıkları hava koşullarında atlayışları erteler. Paraşütler oldukça hafif ve sağlam malzemeden üretilmiştir. Her uçuş öncesi ve sonrası paraşüt ve aparatları kontrol edilir. Konuk edilen kişiye de genelde kask takılır. 
           
Paraşüt sporu için uygun olmayanlar 

1. Küçük çocuklar, hamileler ve belli yaş üstü kişiler.
2. Boyu 2 metreyi geçen insanlar.
3. Kilosu, erkeklerde 110, kadınlarda 90 kiloyu geçenler.
4. Kalp, tansiyon veya önemli bir sağlık sorunuyla panik atak gibi psikolojik sorunu olanlar.
           
Bunların dışındakiler genelde uçuş için kabul edilir ve atlama noktasına bir taşıtla götürülür. Atlayış öncesi kendilerine sakınmaları gereken durumlar anlatılır. İniş sırasında ayak pozisyonları hakkında bilgi verilir.
           
Babadağ'dan Atlamak 
            
Babadağ'da ki atlama noktasına gelince paraşütle uçacakları bir heyecan alır. En serinkanlı insan bile birden ayakları yerden kesilip 2 km. yüksekte kendini bulunca heyecanlanır. Bazıları çığlıklarına engel olmaz ama bir yandan inanılmaz bir keyif de alır. Atlama eğitmeni arka taraftadır. Konuk öndedir ve manzaranın keyfini tam olarak çıkarır. Havada bulunan birçok paraşüt yerdekilere görsel bir ziyafet sunar. Paraşütler çok renklidir ve gökyüzünü kapladıklarında bir renk cümbüşü oluştururlar. Eğitmen ipleri kullanarak paraşüte yön verir. Bazen denizin üzerinde bazen dağın eteklerinde gezilir. Ölüdeniz ise hiç bir yerden bu kadar güzel gözükmez. Lagün tam hatlarıyla Fethiye yamaç paraşütü yapılırken seyredilebilir.

Konuklar atlayışı videoya çekebilirler veya bunun firmadan talep edebilirler. Ayrıca canlı olarak da paylaşabilirler. Uçuş hava ve atlama noktasına göre yaklaşık 25 dakika ile 45 dakika arasında sürer. Yere yaklaştıkça heyecan artar. İniş de ayrı bir heyecan yaratır. Genellikle deniz sahilinde ki ana yol üzerinde bulunan park alanlarına inilir ve birçok kişi de bu inişi zevkle seyreder. Paraşütle atlayacaklar için bir kıyafet zorunluluğu aslen yoktur. Sorun yaratacak bir giysi varsa konuk uyarılır. Güneş ışığı etrafın seyrini zorlaştıracağından güneş gözlüğü tavsiye edilir. Spor ayakkabı giymek ise zorunludur. Ayrıca güneşe hassas kişilere de şapka takmaları önerilir.